• logo
  • osnovna stranica
  • Općinski sud u Kaknju

    Idi na sadržaj
    BosanskiHrvatskiSrpskiСрпскиEnglish
  • Rad suda
  • Upute građanima
  • Zemljišne knjige

    Šta je zemljišna knjiga ?

    Zemljišna knjiga je javna isprava u kojoj se unose sva prava na nepokretnostima.

    KAKO SE STIČE PRAVO VLASNIŠTVA?

    Kupovinom nekretnine i potpisivanjem kupoprodajnog ugovora ne stiče se automatizmom pravo vlasništva nad nekretninom. Potrebno je prije svega upisati svoje pravo u zemljišne knjige. Upis ima konstitutivno dejstvo. Stoga, potrebno je da po svakoj obavljenoj kupnji nekretnine podnesete prijedloge za upis u zemljišne knjige.  Prijedlog podnosite zemljišno-knjižnom uredu (ZK) uredu Općinskog suda na čijem se području nalazi nekretnina koja je predmet kupoprodaje. Po ostavrenom upisu kupac postaje i zemljišnoknjižni vlasnik.

    Obratite pažnju da postoji razlika između VLASNIČKOG  LISTA (kojeg izdaje gruntovnica) i POSJEDOVNOG LISTA (kojeg izdaje katastar)!

    Posjedovnim listom ne dokazuje se vlasništvo niti koje drugo pravo nad nekretninom, te na osnovu njega zemljišno-knjižni ured nadležnog Suda ne dopušta upis nekretnine u zemljišnu knjigu. O ovoj okolnosti važno je voditi računa prilikom kupovine nekretnine i i sprava od strane prodavca.

    ŠTA JE KATASTAR?

    Katastar je registar podataka o zemljištu i nekretninama geodetske uprave. Uz svoja druga zaduženja, katastar je podrška sistemu registracije prava vlasništva i drugih stvarnih prava vezanih za nekretnine, odnosno podrška gruntovnici.

    Uredi za katastar izdaju posjedovne listove koji sadrže podatke o posjedniku, ali nisu dokaz o vlasništvu. Podaci o vlasništvu vidljivi su samo iz zemljišnih knjiga, dnosno vlasničkog lista.

    ŠTA JE GRUNTOVNICA?

    U zemljišno-knjižnim uredima općinskih sudova tzv. GRUNTOVNICAMA , vode se zemljišne knjige. U zemljišne knjige upisuje se vlasništvo i druga stvarna prava nad nekretninom, te druge činjenice bitne za pravni promet.

    Zemljišna knjiga je JAVNA.

    Svako može zahtijevati uvid u zemljišnu knjigu u prisutnosti šefa zemljišno-knjižnog ureda (ili zemljišno knjižnog referenta) i iz nje dobiti izvatke, ispise i prijepise. Zemljišna knjiga i svi izvaci imaju snagu javnih isprava.

    KAKO IZVRŠITI UPIS PRAVA VLASNIŠTVA U ZEMLJIŠNU KNJIGU?

    Stvarno nadležni sudovi za vođenje zemljišnih knjiga su sudovi određeni federalnim zakonom. Za vođenje zemljišnih knjiga nadležaj je onaj sud na čije se području nalazi nekretnina. Sud odlučuje bez rasprave i saslušanja stranaka. Postupak pokreće samo na prijedlog stranke ili nadležnog organa.

    Za upis vlasništva u zemljišne knjige potrebno je zemljišno-knjižnom uredu suda (Gruntovnici) predati PRIJEDLOG za upis i potrebne isprave koje trebaju biti u originalu ili ovjerenom prijepisu. Na osnovu uredno popunjenog i potpisanog prijedloga za upis, pokreće se postupak.

    ŠTA SU CILJEVI REFORME ZEMLJIŠNIH KNJIGA?

    Cilj reforme zemljišnih knjiga je stvaranje efikasnijeg sistema zemljišne uprave i podsticanje razvoja djelotvornijeg tržišta nekretnina.

    Reforma podrazumijeva usklađivanje podataka i katastru i zemljišnoj knjizi, elektronsku obradu zemljišne knjige, realizaciju oba sistema i poboljšanje odnosa prema korisnicima. Cilj provođenja ove reforme je jednostavnije i brže ostvarivanje pojedinačnih upisa vlasništva u zemljišnim (ZK) odjelima općinskih sudova gruntovnicama, te standardizacija obrazaca u zemljišno-knjižnom postupku.

    Prilikom podnošenja pojedinih prijedloga za upis, stranke će dobijati precizne upute za uredno popunjavanje obrazaca, što će takođe poboljšati proces ostvarivanja pojedinačnih upisa.

    O upisu u zemljišnu knjigu rješenje donosi zemljišno-knjižni referent na osnovu prijedloga za upis i isprava koje su stranke priložile u originalu ili ovjerenom prijepisu. Ako se isprava na osnovu koje se traži upis već nalazi u zemljišnoknjižnom uredu nije neophodno ponovo je priložiti, već je dovoljno uputiti je na DN u kojem se isprava nalazi.

    PRIJE KUPOVINE NEKRETNINE?

    Prije predaje prijedloga za upis, trebate utvrditi zemljišno-knjižno stanje, odnosno da li su nekretnina na koju se predlaže prijenos vlasništva i vlasnik nekretnine UPISANI u zemljišnim knjigama.

    S toga je potrebno da se stranka (kupac) obrati gruntovnici, poznavajući broj katastarske čestice, te zatražiti zemljišno-knjižni izvadak, koji sadrži sve podatke o određenoj nekretnini kako su oni upisani u zemljišnoj knjizi.

    Iz gruntovnog izvatka moguće je vidjeti ko je vlasnik nekretnine, ima li nekretnina jednog ili više vlasnika, da li je opterećena hipotekom ili kakvim drugim teretom.

    Uvid u stanje određene nekretnine, odnosno dobijanje zemljišno-knjižnog izvatka omogućeno je svim licima/osobama nakon izvršenog plaćanja takse.

    KOD KUPOVINE NEKRETNINE....

    Nekretnine koje su upisane u zemljišnoj knjizi: broj katastarske čestice (K.Č.), opis nekretnine i površina, kao i saglasnost za uknjižbu tkz. in tabulandi (lat. in - u;  tabula - ploča), te da je kupoprodajna cijena isplaćena u cijelosti, trebaju biti vanedeni u ugovorima. Stanje u zemljišnoj knjizi ima se slagati sa onim u ugovoru.

    Ukoliko nekretnina (npr. poslovni prostor ili zemljište) nisu upisani u zemljišnoj knjizi, tada je potrebno prvo upisati nekretninu u zemljišnu knjigu da bi zemljišno-knjižni sud dopustio upis prava za koje podnosi prijedlog.

    PRISTUP PODACIMA PUTEM INTERNETA

    Od 30.01.2017. godine omogućena online aplikacija zemljišnoknjižnog registra koja služi za uvid u elektronsku bazu podataka i ima informativnu namjenu. Baza sadržava:

    • podatke iz katastarskih općina u kojima je izvršen prijenos,
    • podataka iz evidencije katastra nekretnina,
    • podatke koji su do sada ručno unešeni iz zemljišnih knjiga i
    • podatke prenesene iz elektronske baze Knjiga Položenih Ugovora.


    Baza podataka ne uključuje podatke čije prikazivanje nije sukladno tumačenju Zakona o zaštiti osobnih podataka. Prikazani podaci zemljišnoknjižnog uloška imaju isključivo informativni karakter i ne smatraju se službenim dokumentom. Za zvanične zemljišnoknjižne izvatke je potrebno obratiti se nadležnom zemljišnoknjižnom uredu.

     

    Uvid u navedenu aplikaciju omogućen je na linku  

     

    NAPOMENA:
    Za korištenje ovog servisa neophodno je upotrebljavati jedan od slijedećih programa:

    • Google Chrome (sve verzije)
    • Firefox (sve verzije)
    • Opera (sve verzije)
    • Internet Explorer verzija 6 ili viša

    za pregled izvadaka:

    • Akrobat Reader verzija 6 ili viša

     

    18237 PREGLEDA
    • 1 - 1 / 1
    • 1